Серед розмаїття мистецьких закладів Сіверського краю обласний методичний центр навчальних закладів культури і мистецтв займає особливе місце.
Саме цей заклад є сьогодні одним з провідних носіїв збереження та розвитку української культури, реалізації державної політики в галузі народної творчості і культурно-дозвіллєвої діяльності в області.
Головний напрям діяльності Центру – збереження і розвиток самодіяльної народної творчості, підтримка колективів і самобутніх талантів шляхом організації і проведення фестивалів, конкурсів, свят, виставок.

Пріоритетним завданням Центру є надання методичної, практичної, організаційної, інформаційної допомоги закладам культури міст, районів, об’єднаним територіальним громадам, керівникам аматорських колективів, народним майстрам, викладачам ПСМНЗ (шкіл естетичного виховання).
При обласному методичному центрі навчальних закладів культури і мистецтв вже понад двадцять років поспіль діє єдиний в Україні Центр народних ремесел для дітей та юнацтва, де з року в рік близько 100 дітей оволодівають майстерністю ліплення з глини, лозоплетіння, вишивки, бісероплетіння, різьблення по дереву, ковальства, художньої обробки шкіри, художнього розпису, тістопластики.

З метою реалізації Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді у серпні 2016 року при обласному методичному центрі створено структурний підрозділ – Кіно-культурний мистецький центр з національно-патріотичного виховання дітей та молоді. Сьогодні тут проходять кінопокази, фестивалі, мистецькі акції, патріотичні концерти, концерти-пам’яті, семінари з патріотичного виховання, тренінги, презентації літературних проектів та проектів реабілітації ветеранів АТО, творчі зустрічі, наукові читання, заходи патріотичного виховання за участі учасників АТО, родин загиблих воїнів, круглі столи, засідання громадських організацій, майстер-класи, виставки художників, фотохудожників, майстрів декоративно-прикладного мистецтва Чернігівщини, тематичні виставки, монтуються відеоролики, працює театральна студія.
Особлива увага приділяється співпраці з громадськими організаціями національно-культурних товариств Чернігівської області. Вже стали традиційними Дні національної культури, національні свята, культурно-мистецькі акції, спрямовані на формування толерантності, поваги до культури, історії, звичаїв і традицій представників різних національностей.

Багато проектів обласного методичного центру навчальних закладів культури і мистецтв стали традиційними, вони проводяться щорічно, характеризуються яскравими формами, активністю учасників, глядацьким інтересом. Лише за останні роки до скарбниці Центру додалися Міжнародний фольклорний фестиваль національних культур «Поліське коло», Відкритий фестиваль традиційного слов’янського мистецтва та бойових єдиноборств «Київська Русь», літературно-мистецькі свята «Седнівська осінь», «Качанівські музи», Міжнародний фестиваль документального кіно «КіноДок», благодійний фестиваль «Звичайне диво», Обласний фестиваль-конкурс української патріотичної пісні та поезії «Янголи світла», хореографічні фестивалі «Терпсихора об’єднує таланти», «Надія», обласний фольклорний фестиваль ім. В.Полевика, фестиваль «Свято народного майстра», Всеукраїнський огляд-конкурс сільських закладів культури, конкурс дитячих духових оркестрів, конкурс з образотворчого мистецтва «Об’єднаймося ж брати мої!», «Натюрморт», творчі звіти аматорських колективів, ярмарки, пленери, виставки образотворчого, декоративно-прикладного мистецтва, фотовиставки та ряд інших заходів.
Видаються буклети, музичні нотні збірки, збірки фольклорних пісень, збірки пісень з репертуару аматорських колективів та мистецьких навчальних закладів.
Інформаційний супровід мистецьких заходів постійно здійснюється шляхом розміщення інформації на сайті Центру, в ЗМІ, у соціальних мережах.
21 січня 1939 року Рада Народних Комісарів України прийняла постанову про реорганізацію баз художньої самодіяльності і створення обласних Будинків народної творчості. На превеликий жаль під час Другої світової війни документи про створення і роботу Чернігівського ОБНТ не збереглись. Хто був першим його директором невідомо.
Після звільнення Чернігівщини від нацистських загарбників розпочав свою роботу обласний Будинок народної творчості. Першим післявоєнним директором була призначена Новикова Галина Михайлівна. У ті післявоєнні роки ОБНТ виконував функції методичного центру культурно-освітньої роботи в містах та селах Чернігівщини.
Не в кожному селі, селищі на той час були клуби, Будинки культури. В тяжких умовах і почав працювати колектив ОБНТ. Його працівники постійно виїздили в міста та села області з питань організації і створення культосвітніх закладів, надання методичної і практичної допомоги в їхній роботі, створення творчих самодіяльних колективів, формування репертуару. Переважна частина робочого часу проходила в районах, яких в ті роки в області було 44. В райцентрах проводились різноманітні огляди, олімпіади, конкурси, фестивалі художньої самодіяльності. Працівники ОБНТ були і консультантами, і концертмейстерами, і керівниками, і виконавцями. Це вимагало неабиякої майстерності і знання своєї справи. Адже на той час не вистачало кваліфікованих кадрів.

З великою вдячністю ми сьогодні згадуємо колишніх колег директорів БНТ Новикову Г.М., Ярошевського Г.С., Плясовицю І.Є., який понад 10 років очолював колектив ОБНТ. Це був здібний організатор культурно-освітньої роботи, чуйна, доброзичлива і розумна людина. Користувався великою повагою і шаною у працівників культури.
В 60-х роках художня самодіяльність Чернігівщини була на піднесенні. В районних центрах створювались музичні школи. Директорами багатьох шкіл прийшли працювати перші випускники Чернігівського музичного училища: Олексій Сергійович Симончук (м.Ічня), Михайло Павлович Чередниченко (м.Семенівка), Анатолій Лось (м.Короп), Катерина Вей, Ніна Квятковська, Василь Несторенко і багато інші, які згодом очолювали аматорські колективи. Валерія Олександрівна Приходченко-Покровська прийшла працювати в ОБНТ молодою дівчиною-методистом з театрального жанру, а згодом старшим методистом, редактором, заступником директора. 50 років вона постійно дбала про творче зростання аматорських колективів.

Багато років віддали творчій роботі в ОБНТ Зоя Несторівна Кавайкіна, Лариса Усикова, Володимир Петрович Авраменко, який з 1975 по 1980 роках був директорам ОБНТ (ОБНТ реорганізований в обласний науково-методичний центр народної творчості і методичної роботи), Володимир Кузьмич Морський, Галина Іллєнко, Тамара Григорівна Морська. З 1976 до 1985 року в центрі працював редактором талановитий і відомий не тільки на Чернігівщині але і в Україні, поет Дмитро Йосипович Іванов. Понад 30 років в центрі відпрацювали досвідчені, висококваліфіковані, професіонали своєї справи Анатолій Якович Тарасенко та Володимир Миколайович Зима. Вони при центрі створили аматорські кіно-відеостудію та фотоклуб «Чернігів», яким згодом було присвоєно почесне звання «народні». Широкої популярності і визнання набула і народна аматорська слайд-студія, якою в свій час керував Сергій Данілов. Ще в 60 роки в ОБНТ створене об’єднання художників аматорів «Деснянська палітра», керівник – Василь Миколайович Мігрін.
З 1980 до 1984 року працював директором центру Леонід Пилипович Дмитренко, а з 1984 року його змінила Емілія Миколаївна Чеканова. Чимало новаторських починань, створення інноваційних закладів в області на рахунку працівників центру Алли Матюшенко, Віри Карапути.

У 1990 році реставрується підвальне приміщення по вулиці Шевченка і організовується робота Арт-клубу, який завоював визнання у багатьох мешканців міста і області. Тут влаштовуються постійні виставки художників-аматорів, майстрів народної творчості, клуб творчої інтелігенції міста. Особливо слід згадати ті далекі 50 роки, коли не вистачало кваліфікованих кадрів, керівників аматорських колективів. При ОБНТ, Ніжинській та Чернігівській музичних школах відкриваються шестимісячні, а згодом десятимісячні курси баяністів-хормейстерів, керівників духових та танцювальних колективів за рахунок колгоспів та радгоспів області.
Багатьом аматорським колективам та окремим виконавцям запам’яталися Всеукраїнські телевізійні фестивалі «Сонячні кларнети», які розпочалися в 70 роках і проіснували до середини 80 років. Велика організаційна підготовка цих телеконкурсів лягла на плечі усього колективу центру. З 1975 до 1980 року директором центру працював Володимир Петрович Авраменко, який розпочав нелегку роботу з колективом з капітального ремонту виділеного приміщення, де раніше розміщувався обласний історичний музей.
З 1981 року на посаду директора призначений Шапко Олексій Сергійович, саме за його ініціативою і керівництва по вулиці Толстого в Чернігові розпочались реставраційні роботи з відбудови приміщення першого в Україні обласного центру народних ремесел для дітей та юнацтва, урочисте відкриття якого відбулось у 1996 році. Центр народних ремесел до нині успішно продовжує роботу з виховання у дітей та юнацтва любові до прекрасного народного ремесла.
Впродовж багатьох років в Чернігові проходили марш-паради духових оркестрів області, звіти аматорських колективів та окремих виконавців районів і міст Чернігівщини. Цьому передувала значна робота колективу навчально-методичного центру.

У кінці 80-х років в навчально-методичний центр культури і мистецтв прийшов працювати відомий на Чернігівщині фольклорист, заслужений працівник культури України Василь Іванович Полевик, який створив при центрі фольклорний колектив. В.І.Полевик зібрав і записав понад тисячу народних пісень Чернігівщини. Центром видано понад 20 збірок.
В Центрі з 2003 р. до 2005 р. працював народний артист України, відомий композитор Анатолій Максимович Пашкевич. За його ініціативи при центрі почала працювати творча лабораторія. Працюючи в центрі Анатолій Максимович пише декілька відомих пісень – «В саду зрубали яблуню стару», «Я твоє останнє літо» і ряд інших, які виконувала відома співачка, народна артистка України Раїса Кириченко.

Понад 10 років віддав розвитку хореографічного мистецтва області досвідчений хореограф Олександр Олександрович Ботан, який працював методистом навчально-методичного центру. Завдяки його постійній турботі і допомозі окремим танцювальним колективам присвоєно почесне звання «народний». Слід згадати і творчу роботу заслуженого артиста України, талановитого режисера Леоніда Михайловича Отрюха. Він був і порадником і наставником театральних колективів Чернігівщини. Постійно надавав допомогу у формуванні репертуару народним аматорським театрам, розмовному жанру.

70 років минуло від дня заснування обласного Будинку народної творчості, тепер – обласного навчально-методичного центру культури і мистецтв, але впродовж багатьох років продовжується робота колективу центру, не зменшується роль в духовному відродженні, в культурно-мистецькому розвитку Чернігівщини.


Інформацію підготував:
(директор ОНМЦКіМ 1981 – 2006 рр. Шапко О.С.)
QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Переклад

Інформація

Календар

«  Квітень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

ПошукФорма входу

Вітаю Вас Гість

Логін:
Пароль:

Фестивалі

фестиваль "Поліське Коло"
фестиваль "Київська Русь"
фестиваль "Київська Русь"

Культурний простір

Вітаємо!

Сьогодні: День Народження:
agroportalorenburg(39), Jjamescubre(38), SimonSSLib(36)
Вітаємо!

Статистика

О.Майшев © 2018 | Чернігівський обласний Чернігівський обласний центр народної творчості.