Серед розмаїття мистецьких закладів Сіверського краю – почесне місце займає Чернігівський обласний навчально-методичний центр культури і мистецтв.

Саме цей заклад області є сьогодні одним з провідних носіїв збереження та розвитку української культури, реалізації політики в галузі народної творчості і культурно - дозвіллєвої діяльності.

Головний напрям діяльності Центру – збереження і розвиток самодіяльної народної творчості, підтримка колективів і самобутніх талантів шляхом організації і проведення фестивалів, конкурсів, свят, виставок.

Пріоритетним завданням є надання методичної, практичної, організаційної, інформаційної допомоги закладам культури регіонів, керівникам аматорських колективів, народним майстрам.

При обласному навчально-методичному центрі культури і мистецтв вже 13-й рік поспіль діє єдиний в Україні Центр народних ремесел для дітей та юнацтва, де з року в рік близько 100 дітей оволодівають майстерністю ліплення з глини, лозоплетіння, вишивки, бісероплетіння, різьблення по дереву, виготовлення та реєстрації музичних інструментів, художньої обробки шкіри.

Своєрідним оазисом мистецького життя Чернігівщини є – структурний підрозділ центру «Арт-клуб». В затишному приміщенні проходять творчі зустрічі, круглі столи, засідання громадських організацій персональні та ювілейні виставки художників, фотохудожників, майстрів декоративно-прикладного мистецтва Чернігівщини та її гостей з інших областей та держав.

Багато проектів обласного навчально-методичного центру культури і мистецтв стали традиційними, вони проводяться щорічно, залучають яскравими формами, активністю учасників, глядацьким інтересом. Лише за останній рік у скарбниці центру: - Міжнародний фольклорний фестиваль національних культур «Поліське коло» м. Чернігів; - Відкритий фестиваль традиційного слов’янського мистецтва та бойових єдиноборств «Київська Русь» смт. Любеч; - Міжнародний молодіжний фестиваль «Дружба» с. Сеньківка Городянського району; - літературно-мистецькі свята «Седнівська осінь», «Качанівські музи», різноманітні ярмарки, виставки образотворчого, декоративно-прикладного мистецтва, фотовиставки та ряд інших заходів.

Організація й проведення подібних масштабних, видовищних заходів вимагають величезних зусиль, досвіду, енергії, професіоналізму. Усіма цими якостями володіють фахівці нашого центру, адже ОНМЦКіМ для кожного з нас став рідним. Тому так яскраво, винахідливо, з повною віддачею трудиться колектив центру.

В 2009 році наш Центр відзначив своє 70-річчя. За ці роки він по праву став улюбленим місцем аматорів народної творчості, де збираються всі, хто віддає свою душу народній культурі.
 
 

21 січня 1939 року РН Комісарів України прийняла постанову про реорганізацію баз художньої самодіяльності і створення обласних Будинків народної творчості. На привеликий жаль під час Великої Вітчизняної війни документи про створення і роботу ОБНТ не збереглись. Хто був першим його директором невідомо.

Після звільнення Чернігівщини від німецько-фашистських загарбників розпочав свою роботу обласний Будинок народної творчості. Першим після воєнним директором була призначена Новикова Галина Михайлівна. У ті після воєнні роки ОБКТ виконував функції методичного центру культурно-освітньої роботи в містах та селах Чернігівщини. Важливі і відбудові народного господарства, відновлення і відродження культури нашого народу, створення клубних осередків, які були підпорядковані відділам народної освіти, а в 1953 році відділ у справах культурно-освітньої роботи перейменований в обласне управління культури.

Не в кожному селі, селищі на той час були клуби, Будинки культури. В тяжких умовах і почав працювати колектив ОБНТ. Працівники ОБНТ постійно виїздили в міста та села області по питаннях організації і створення культосвітніх закладів, надання методичної і практичної допомоги в їх роботі, створення творчих самодіяльних колективів, формування їх репертуару. Переважна частина їх робочого часу була в районах, яких в ті роки в області було 44 райони. В райцентрах проводились різноманітні огляди, олімпіади, конкурси, фестивалі художньої самодіяльності. Працівники ОБНТ були і консультантами, концертмейстерами, керівниками і виконавцями. Це вимагало не аби якої майстерності і фахівцем своєї справи. Адже на той час не вистачало кваліфікованих кадрів.

З великою вдячністю ми сьогодні згадуємо колишніх колег директорів БНТ Новикову Г.М., Яро шевського Г.С., ПлясовицюІ.Є., який понад 10 років очолював колектив ОБНТ. Це був організатор культурно-освітньої роботи, здібний, чуйна, доброзичлива і розумна людина. Користувався великою повагою і шаною у працівників культури. В 60-х роках був великий творчий злет художньої самодіяльності Чернігівщини. В районних центрах створювались музичні школи. Директорами багатьох шкіл прийшли працювати перші випускники Чернігівського музичного училища: Олексій Сергійович Симончук (м.Ічня), Михайло Павлович Чередниченко (м.Семенівка), Анатолій Лось (м.Короп), Катерина Вей, Ніна Квятковська, Василь Несторенко і багато інші, які згодом очолювали аматорські колективи. Валерія Олександрівна Приходченко-Покровська прийшла працювати в ОБНТ молодою дівчиною - методистом по театральному жанру, а згодом ст. методистом, редактором, заступником директора. 50 років вона постійно дбала творчому зростанню аматорських колективів.

Багато років віддали творчій роботі в ОБНТ: Зоя Несторівна Кавайкіна, Лариса Усикова, Володимир Петрович Авраменко, який з 1975 по 1980 роках був директорам ОБНТ (ОБНТ реорганізований в обласний науково-методичний центр народної творчості і методичної роботи), Володимир Кузьмич Морський, Галина Іллєнко, Тамара Григорівна Морська. З 1976 по 1985 рік в центрі працював редактором талановитий і відомий поет, не тільки на Чернігівщині але і в Україні, Дмитро Йосипович Іванов. Понад 30 років в центрі працювали досвідчені, висококваліфіковані, професіонали своєї справи Анатолій Якович Тарасенко та Володимир Миколайович Зима. Вони при центрі створюють аматорські кіно-відеостудію та фото клуб «Чернігів», яким згодом було присвоєно почесне звання «народні». Широкої популярності і визнання набула і народна аматорська слайд студія, якою в свій час керував Сергій Данілов. Ще в 60 роки в ОБНТ створене об’єднання художників аматорів «Деснянська палітра» керівник Василь Миколайович Мігрін.

З 1980 по 1984 роки працював директором центру Леонід Пилипович Дмитренко, а з 1984 року його змінила Емілія Миколаївна Чеканова. Чимало новаторських починань, створення інноваційних закладів а області на рахунку працівників центру Алли Матюшенко, Віри Карапути.

У 1990 році реставрується підвальне приміщення по вулиці Шевченка і організовується робота Арт-клубу, який завоював визнання у багатьох мешканців міста і області. Тут влаштовуються постійні виставки художників-аматорів, майстрів народної творчості, клуб творчої інтелігенції міста. Особливо слід згадати ті далекі 50 роки, коли не вистачало кваліфікованих кадрів, керівників аматорських колективів. При ОБНТ, Ніжинській та Чернігівській музичних школах відкриваються шести місячні, а згодом десяти місячні курси баяністів-хормейстерів, керівників духових та танцювальних колективів за рахунок колгоспів та радгоспів області.

Випускники цих курсів і до сьогоднішнього дня працюють керівниками окремих колективів. Особливим творчим злетом аматорського мистецтва, була підготовка до Всесоюзного фестивалю самодіяльної творчості, присвяченого 50 річчю Великої Жовтневої соціалістичної революції.

Багатьом аматорським колективам та окремим виконавцям запам’яталися Всеукраїнські телевізійні фестивалі «Сонячні кларнети», які розпочалися в 70 роках і проіснували до середини 80 років. Велика і організаційна підготовка цих телеконкурсів була на плечах усього колективу центру. З 1975 по 1980 роки директором центру працював Володимир Петрович Авраменко, який розпочав нелегку роботу з колективом по капітальному ремонту виділеного приміщення, де раніш розміщувався обласний історичний музей.

З 1981 року на посаду директора призначений - Шапко Олексій Сергійович, саме за його ініціативою і керівництва по вулиці Толстого в Чернігові розпочались реставраційні роботи по відбудові приміщення першого в Україні обласного центру народних ремесел для дітей та юнацтва, урочисте відкриття якого відбулось у 1996 році. Центр народних ремесел і нині успішно продовжує роботу по прищепленню дітям та юнацтву любові до прекрасного народного ремесла.

У кінці 80-х років в навчально-методичний центр культури і мистецтв прийшов працювати відомий на Чернігівщині фольклорист, заслужений працівник культури України Василь Іванович Полевик, який створює при центрі фольклорний колектив. Нажаль цей колектив проіснував недовго. В.І.Полевик зібрав і записав понад тисячу народних пісень Чернігівщини. Центром видано більше 20 збірок.

В ОБНТ з 2003 р. по 2005 р. працював народний артист України, відомий композитор Анатолій Максимович Шашкевич. По його ініціативі при центрі почала працювати творча лабораторія. Працюючи в центрі Анатолій Максимович створює декілька відомих пісень «В саду зрубали яблуню стару», «Я твоє останнє літо» і ряд інших, які виконувала відома співачка народна артистка України Раїса Кириченко.

Впродовж багатьох років в Чернігові проводяться марш-паради духових оркестрів області, звіти аматорських колективів та окремих виконавців районів і міст Чернігівщини. Цьому передувала значна робота колективу навчально-методичного центру.

Понад 10 років віддав розвитку хореографічного мистецтва області досвідчений хореограф Олександр Олександрович Ботан, який працював методистом навчально-методичного центру. Завдяки його постійній турботі і допомозі окремим танцювальним колективам присвоєно почесне звання «народний». Слід згадати і творчу роботу заслуженого артиста України, талановитого режисера Леоніда Михайловича Отрюха. Він був і порадником і наставником в театральних колективах Чернігівщини. Постійно надавав допомогу у формуванні репертуару народним аматорським театрам, розмовному жанру. 70 років пройшло з дня існування обласного Будинку народної творчості, тепер обласного навчально-методичного центру культури і мистецтв, але впродовж багатьох років продовжується робота колективу центру, його значима роль в духовному відродженні, в культурно-мистецькому розвитку Чернігівщини.

Інформацію підготував: (директор ОНМЦКіМ 1981 – 2006 рр. Шапко О.С.)
QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.
Переклад

Інформація

Календар

«  Червень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

ПошукФорма входу

Вітаю Вас Гість

Логін:
Пароль:

Фестивалі

фестиваль "Поліське Коло"
фестиваль "Київська Русь"
фестиваль "Київська Русь"

Культурний простір

Вітаємо!

Сьогодні: День Народження:
JeromeNok(33), bohdana(21), Rafaelel(31), Angelinajolijar(35)
Вітаємо!

Статистика

О.Майшев © 2017 | Чернігівський обласний Методичний центр навчальних закладів культури і мистецтв.