Чернігівський обласний центр народної творчостіГоловна » Народна творчість » Театральний жанр » Художнє читання

Жанр художнього слова
Майже в половині клубних закладів Міністерства культури і туризму України в Чернігівській області існують гуртки та студії художнього читання, в яких налічується по 3-10 чоловік. Цей жанр є найпопулярнішим в області. Учасники в основному – школярі або пенсіонери, середнього віку читців – обмаль. Проте робота в районах з читцями ведеться, особливо там, де є місцеві автори, поети-композитори, гумористи, творчі авторські об’єднання, як, наприклад поетичний клуб «Первоцвіт» Варвинського РБК.
В репертуарі любителів слова живого здебільшого твори сучасних українських поетів, користуються попитом сатиричні твори О.Вишні, П.Глазового, Є.Дударя, місцевих авторів, наприклад Миколи Руска (Козелецький р-н), В’ячеслава Балакіна (Коропський р-н), Олега Драчука(м. Ніжин). В Бахмацькому р-ні у 2009 р. було видано і рекомендовано для читців збірки «Літні забави» та «Гумористичні сторінки», збірки місцевої поетеси Мотрони Лапи з с. Зеленівка, які надійшли до кожної бібліотеки району («Поцілуй мене сьогодні», «Життя любить не перестану», «Журавлі моїх надій», «Душі натягнута струна», поетичний альманах «Ми запрошуємо вас»). У 2010 році на звітних творчих концертах районів та міст області «У слові й пісні ожива безсмертна слава перемоги», присвячених 65-річниці Великої Перемоги тематика Великої вітчизняної Війни, вшанування героїчного подвигу народу та величі Перемоги, пройшла наскрізною творчою темою. Цікаві поетичні композиції, вірші та уривки з творів про війну прозвучали у Новгород-Сіверському, Козелецькому, Чернігівському, Варвинському, Коропському, Менському, Прилуцькому, Куликівському, Корюківському, Срібнянському, Талалаївському, Городянському, Ніжинському, Носівському районах, м. Чернігові та м. Прилуках. Найвиразнішими були композиції «Йшов солдат» (Микола Веприцький Варвинський РБК), «На березі вічності» (Владислав Іващенко Прилуцький МБК), «На безымянной высоте» (Надія Кулініченко Орлівський СБК Куликівського р-ну), «Тризна у День Перемоги» - (Олеся Бурдейна Дубовогаївський БК Прилуцького р-ну). Велично прозвучали поетичні слова самих героїчних учасників війни: в Семенівському р-ні – автора і виконавця віршів Петра Бойка, в Козелецькому р-ні - автора і виконавця віршів, учасника штурму Берліна - Василя Дзюби, у Носівському р-ні уривок з поеми О.Твардовського «Василий Тёркин» прочитав ветеран Дмитро Прищепа. В районах області активно проводяться літературні години до державних свят та пам’ятних дат, Шевченківських днів, днів пам’яті та скорботи, до професійних свят та до дня гумору. Велика творча робота ведеться у любительських об’єднаннях та літературних студіях. Студія художнього читання працює в Талалаївському БК Ніжинського району, керівник Світлана Мунтянова. Взірцем для інших є колектив художнього читання Срібнянського районного будинку культури, керівником якого є Ірина Жижка. Протягом останнього періоду ними проведено ряд літературно-музичних вечорів:
- “ Нам би всім той вогонь, що в Тараса палав ” – до дня народження Т.Шевченка;
- «Красо моя, безсмертна Україна» - до дня Незалежності;
- “ Чорнобиль – біль довічний ” – до Дня Чорнобильської трагедії;
- вечір скорботи «Бережи нас, доля, від подібних літ» - до 75-ти річчя пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій;
- « Закоханий в Чернігівський край» - до 70-річчя народження поета С.Реп’яха та інш.
Поети аматори області друкуються у місцевих газетах, видають власні збірки ( наприклад, «Душі моєї струни чарівні» -методиста Сосницького РБК В.Чернявського, «Берег дитинства» - завідуючої Пустогребельскім СБК Коропського р-ну Ганни Сушко, «Отпустите меня, я залётная птица» посмертне видання однієї з найкращих російськомовних поетес м. Чернігова Майї Богуславської, «Для тебе пісне і любов» - директора Остерської ДМШ Миколи Руска та багато інших). Новинки власної творчості поети та автори – виконавці області мають змогу продемонструвати широкому загалу на щорічному Звітному концерті поетів та композиторів Чернігівщини, який проводить Чернігівський обласний навчально- методичний центр культури і мистецтв.
В Бобровицькому р-ні традиційним став поетичний конкурс ім. П.Г.Тичини «Добридень тобі, Україно», що проходить на батьківщині поета в с. Піски. У Бахмацькому р-ні проходить поетичний конкурс місцевого поета
Івана Просянка. Багатий майстрами поетичного слова і Ріпкинський край, це зокрема Ніна Маринець
(с. Замглай), Андрій Тимченко (смт. Ріпки), Сергій Коноваленко (смт. Добрянка), Тарас Тарасенко (смт. Любеч). З Талалаївським РБК співпрацює місцева журналістка, цікавий автор і виконавець власних прозових творів, ведуча театралізованих програм РБК Шура Гостра. Цікавим виконавцями в жанрі художнього читання є не тільки досвідчені «корифеї» місцевої сцени, але, що дуже приємно, молоде покоління, зокрема учасниця колективу Липівського СБК учениця Липівської ЗОШ Огій Яна нагороджена дипломом I ступеня як переможець 11-го етапу Всеукраїнського конкурсу дитячого читання „Найкращий читач України 2009” за літературну композицію місцевої поетеси Семінько Г.М. „Моє село”; учасник народного аматорського театру народної естради Олександр Іванов у 2009 році був нагороджений Дипломом учасника фінального Всеукраїнського конкурсу акторів-аматорів ім. М.Яковченка та призом глядацьких симпатій, у 2008 році переможницею цього конкурсу стала юна акторка театру «Рампа» (м. Прилуки) Оксана Швець, лауреатом багатьох обласних та Всеукраїнських конкурсів є і юне обдарування з м. Чернігова учениця ліцею № 15 Дарина Лазаренко; на Всеукраїнському конкурсі читців ім. Т. Шевченка в м. Києві постійними учасниками є молоді актори «Нового театру» (м. Прилуки, режисер Артемій Аніщенко), які створили цілу модернову виставу за творами Кобзаря «W.W.Wевчен.com.today». Дитячі районні конкурси поезії щорічно відбуваються у Бобровицькому, Менському, Щорському, Варвинському, Срібнянському та Носівському районах.
Багатий наш край на поетичні і читецькі таланти , в кожному районі є місцеві зірки, лауреати районних, обласних та Всеукраїнських конкурсів.
Категорія: Художнє читання | Додав: Irina (21-Квітня-2010)
Переглядів: 3020 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всього коментарів: 1
avatar
1 Irina • 17:00, 21-Квітня-2010
book deal hands up
avatar

Переклад

Інформація

Пошук

Форма входу

Вітаю Вас Гість

Логін:
Пароль:

Фестивалі

фестиваль "Поліське Коло"
фестиваль "Київська Русь"
фестиваль "Київська Русь"

Статистика

О.Майшев © 2020 | Чернігівський обласний центр народної творчості.