Головна » Файли » Публікації

Труди і дні під знаком муз (Ретроспективний репортаж з читального залу архіву)


09-Жовтень-2014, 08:59
Не скорилася чужинцям навіть пісня українська

Криваво-попільні «автографи», що їх полишили німецько-фашистські загарбники за два роки свого хазяйнування на терені Чернігівщини (1941-1943 р.р.), пекучим болем відлунюють у чутливих серцях очевидців тих жахливих подій і їхніх допитливих нащадків – незалежно від того, як вони постають перед ними: оживають в пам’яті, приходять з документальних, оперативних інформаційних джерел того часу, чиїхось мемуарів тощо.
Загальновідомо: Чернігівщина належить до числа найбільш постраждалих областей України під час Великої Вітчизняної війни.
Вражаючі цифри на підтвердження цього факту щороку озвучуються на офіційних заходах з нагоди визволення нашого краю від німецько-фашистських загарбників. І оскільки ми стоїмо на порозі чергової річниці цієї вікопомної події, навряд чи варто зайвий раз вдаватися до сумної статистики, а от окремі епізоди війни, звичайно, в контексті досліджуваної теми, не зайве подати в деталях. Як ілюстрацію до звірств окупантів. Як нагадування: подібне не повинно повторитися.
А зберегли ці вражаючі епізоди пожовклі від часу сторінки обласної газети «Деснянська правда». Публікація в ній від 6 січня 1945 року нагадала про вже знайомий нам хор стариків з села Локнистого Менського району («Живи з надією», №13). Але вже з сумними нотками:
«В чорні дні німецької окупації не стало хору в Локнистому. Іван Федорович Тарасенко (один з його учасників.-Авт.) замордований гітлерівськими собаками. Бандити вихвалялись, що навіки вбито народну українську пісню».
Жахливо! Але є у газетній замітці і щасливий несподіваний ракурс: «Та червоні воїни визволили радянську землю від фашистських загарбників. Серед визволителів був також син Тарасенка – льотчик Михайло Іванович. Першою просьбою сокола було: відродити хор у Локнистому. Колишні фундатори і учасники хору не гаялись, відродили хоровий гурток».
Залишається додати: і відновили його славу – згодом «старики» успішно виступили на обласній олімпіаді і здобули право на участь у республіканській.
В розлогій добірці матеріалів «Піснею славить воїна і трудівника визволена Чернігівщина», присвяченій обласній олімпіаді художньої самодіяльності, йдеться ще про один легендарний хор – найстаріший, до речі, в області і з досить цікавою творчою біографією, а, отже, вартий окремої розмови про нього. Це колгоспний хор села Талалаївка Ніжинського району (на знімку). Проте один епізод з цієї біографії варто нагадати вже зараз: керівник хору Терентій Омелянович Охріменко наражався на небезпеку з українською піснею ще в 1918 році, коли Україна також була окупована німецькими військами. Ступінь ризику не важко уявити, оскільки одна з його пісень ще й змістом своїм була спрямована проти окупантів.
А до вищезгаданого прикладу звірячої поведінки окупантів з українськими творцями краси не можна не додати ще один епізод, де проступає вже не дратівний, а прагматичний фактор. А суть ось у чому. Ще до війни на весь світ славились чудові вироби промислової артілі ім.8-го Березня «Дегтярі» у Срібнянському районі: гобелени, килими, плахти, вишивані сорочки тощо. Вони експонувалися на виставках у Нью-Йорку, в Парижі, Лондоні і відзначалися дипломами.
В перші ж дні окупації району комендант Опец зажадав, щоб килими і вишивані сорочки, котрі він неабияк вподобав, спрямовувались до його фатерлянду. Але верстати мертво стояли з натягнутою основою, а жодна з майстринь не взялась за голку. І це коштувало життя не одній з них. Опец все сподівався, що залякає решту, і він подивує своїх співвітчизників чудовими виробами з України. Не дочекався. Артіль ожила лише після звільнення Чернігівщини від загарбників. І майстрині вишивального цеху розповідали кореспондентам «Деснянської правди» С.Старженецькому і М. Ярошенку, котрі готували кореспонденцію про відроджену артіль, з якою любов’ю вони вишивають українські сорочки для ансамблю пісні і танцю 2-го Українського фронту, що продовжував гнати фашистів на Захід, до їхнього лігва.
Вірою в перемогу був пройнятий і останній абзац кореспонденції, вміщеній в «Деснянці» 6 січня 1945 року: «Не в силі були задушити німці українську культуру. З визволенням Дегтярів з чорної неволі знову відроджується українська вишивка, чудові гобелени і килими, скатерті і доріжки, багатий народний орнамент. Лунають пісні в цехах і під їх акомпанемент вправно працюють ткалі, килимниці, і вишивальниці, народжується чудова продукція народної творчості».
Мажорну тональність цієї публікації, доповнювали інформації у попередніх та наступних випусках обласної газети про відбудову клубів, бібліотек, утворення нових гуртків художньої самодіяльності.
Ще йшла війна, але на Чернігівщину вже поверталося повноцінне життя.

Василь ЩЕРБОНОС


Категорія: Публікації | Додав: Irina | Теги: обласний навчально-методичний центр
Переглядів: 275 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
avatar

Переклад

Інформація

Пошук



Форма входу

Вітаю Вас Гість

Логін:
Пароль:

Фестивалі

фестиваль "Поліське Коло"
фестиваль "Київська Русь"
фестиваль "Київська Русь"

Культурний простір

Посилання

Президент України
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України
Чернігівська ОДА
Чернігівська облрада
Чернігівська міська рада

Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА
Музеї Чернігівщини
Чернігівський музей-заповідник М.М.Коцюбинського
веб-портал "Європейська Україна"
новини "Чернігівський Формат"

Вітаємо!

Сьогодні: іменинників немає

Статистика


Rambler's Top100

О.Майшев © 2016 | Чернігівський обласний навчально-методичний центр культури і мистецтв.